hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Доцнењето на летот ги заглави ракометарите во Истанбул

FYROM ARRIVAL 150112Copy of macedonia arrival5 original

Според планот утринава во 11 часот по средно европско време, нашата репрезентација требаше да го почне својот лет за дома. Два и пол часа доцнеше летот од Доха за Истанбул и заради тоа доцнење, нашата делегација не успеа да го стигне колегираниот лет од Истанбул за Скопје.

Повеќе...

ВИДЕО: Омејер: „Го испочитивавме договорот и затоа лесно славевме„

France vs Argentina 150126Qatar 2015 M68 FRA vs ARG- AH 0165 xlarge

Со 13 одбрани и многу сериозен пристап во натпреварот, Тјери Омејер пак делуваше оној стариот. Кога тој е во неговиот препознатлив елемент тешко кој може да игра со Франција. Со аргентинците одбраната на европскиот првак личеше на оној „армиран бетон„ кој не може да се пробие, на кој сме навикнале да ги гледаме „ескпертите„. Омејер одбива да констатира дека за Франција сега почнало првенството:

Повеќе...

Пристигна вистинската Франција, лесна победа и на Данска

France vs Argentina 150126Qatar 2015 M68 FRA vs ARG-GEO52 xlarge

Големиот фаворит Франција одлично го почна мечот со Аргентина, пред се во одбраната и по половина полувреме Омејер прими само два гола. „Галските петли„ имаа 6:2 со многу брзи против удари на Гигу и Порт. Ветеранот Жером Фернандез и Ксавиер Бараше го комплетираа мозаикот со голови од надворешните позиции за 10:3 во 20 минута. Реакцијата на „гаучосите„ беа двата гола на Федерико Пизаро за 11:5 во 25 минута.

Повеќе...

Македонија и официјално деветта во светот

Slovenia vs Fyro Macedonia 150125Qatar 2015 M64 SLO vs MKD- U8Y5327 xlarge

По завршувањето на денешните четири средби од осминафиналето на светското првенство во Катар, познат е дефинитивниот пласман на селекциите од 9 до 16 место. Македонија и официјално е деветта, што значи најдобро пласирана од елиминираните репрезентации во осминафиналето. Зад нашиот национален тим останаа Шведска, Исланд, Египет, Тунис, Бразил, Аргентина и Австрија. Ова е најдобро наше постигање на светските првенства, откако во Египет 1999 година бевме на 18, во Хрватска на 11, а во Шпанија на 14 место.

Повеќе...

Познати четвртфиналните парови

Iceland vs Denmark 150126Qatar 2015 M66 ISL vs DEN- OB 9554 xlarge

Со денешните четири мечеви од осминафиналето, се знаат паровите за четвртфиналето кое ќе се игра во среда на 28 јануари. Седум европски репрезентации и Катар ќе играат за пласман во полуфиналето. За разлика од пред две години во Шпанија кога осум селекции од стариот континент беа во четвртфиналето, сега Катар ја разбива европската доминација. Шест селекции кои беа во четвртфиналето во Барселона и Сарагоза присутни се и во Доха:

Повеќе...

Рутенка посилен од босанците, нов пораз на Русија

Presidents Cup Belarus vs Bosnia and Herzegovina 150126Qatar 2015 M71 BLR vs BIH- B2 1469A xlarge

Со 9 гола на Сергеј Рутенка, Белорусија ја совлада Босна и Херцеговина и ќе се бори за 17 место на светското првенство. Таму в среда ривал ќе им биде Чешка, која во драматичен меч беше подобра од Русија. Здрахала со 8 и Јурка со 7 гола беа најдобри во победничката селекција. Утре за 21 место ќе се борат Саудиска Арабија, која денес ја забележа првата победа на турнирот и Иран, а „фенерот„ ќе се обидат да го избегнат Чиле и Алжир.

Повеќе...

ВИДЕО: Јуркиевич: „Меѓу нас и хрватите нема тајни, сонот се вика полуфинале„

Poland vs Sweden 150126Qatar 2015 M67 POL vs SWE- AH 9337 xlarge

По успехот и победата против Шведска, репрезентацијата на Полска која во последните неколку години играше во стилот топло-ладно, конечно одигра дефанзивно непогрешлив меч и се ориентира кон четвртфиналето со Хрватска во среда. Мариуш Јуркиевиќ, кој играше со нашиот Кирил Лазаров во Атлетико Мадрид вели дека нема тајни меѓу полската и хрватската репрезентација:

Повеќе...

ВИДЕО: Калман: „Со толку малку голови, не се победува„

Poland vs Sweden 150126Qatar 2015 M67 POL vs SWE- AH 9240 xlarge

Шведска мечот од осминафиналето го загуби уште кога дозна дека повредата на Ким Андерсон не е наивна и дека нема да може да настапи до крајот на мундијалот во Катар. Се обидоа да ја скријат дијагнозата и повредата на рамото и го пријавија за мечот со Полска, но извесно беше дена ракометарот на Колдинг не може да настапи. Разочарување можеше да се прочита од ликот на младиот Виктор Остлунд, кој на својот прв мундијал одигра повеќе од задоволително:

Повеќе...

Полска го искористи неиграње на Ким Андерсон, Германија пресилна за Египет

Poland vs Sweden 150126Qatar 2015 M67 POL vs SWE- AH 9297 xlarge

Во убав амбиент во салата „Али Бин Хамад Ал Атијах арена„ во Доха, Полска и Шведска се бореа за четвртфинален двобој со Хрватска. Се играше многу тврдо, со мал број на голови и на половина од првиот дел резултатот беше 4:4. Ветеранот Карол Биелецки и неговите проектили беа одговор на младиот Виктор Остлунд, кој одлично го отвори мечот за швеѓаните. По серијата на добри одбрани на Шмал, Бартош Јурецки од седмерец во 23 минута ја одлепи Полска до 8:5. Но се разбрани и Матијас Андерсон и со четири неодговорени гола од контранапади, Шведска за која не настапи Ким Андерсон го сврте резултатот (9:11).

Повеќе...

Честитки од МОК до ракометарите

mok so rakometarite

За време на десетто дневните натпревари на нашата репрезентација во Доха и Македонскиот Олимписки Комитет беше на местото на настанот, ја бодреше нашата селекција во обидот да се доближи до историскиот успех – да биде прва селекција од тимските спортови која ќе обезбеди учество на Летните Олимписки Игри. И покрај неостварувањето ва целта, сепак стигнаа честитките до нашите ракометари и стручниот штаб:

Повеќе...