hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Омејер е МВП на мундијалот во Катар

Qatar vs France 150201Qatar 2015 M88 QAT vs FRA-SUKI4748 xlarge

Голманот на француската репрезентација Тјери Омејер е прогласен за најкорисен играч на 24 светско првенство, кое вечерва заврши во Катар. Со одличните натпревари во нокаут фазата, ветеранот кој ја освои својата четврта титула, заслужено го понесува ова признание. Во идеалниот тим има место уште за неговиот сонародник Никола Карабатиќ.

Идеален тим на мундијалот во Катар:

Голман: Тјери Омејер (Франција)
Лево крило: Валеро Ривера (Шпанија)
Лев бек: Рафаел Капоте (Катар)
Среден бек: Никола Карабатиќ (Франција)
Десен бек: Жарко Марковиќ (Катар)
Десно крило: Драган Гајиќ (Словенија)
Кружен напаѓач: Бартош Јурецки (Полски)

Најкорисен играч на шампионатот (МВП): Тјери Омејер

Изборот го направи комисијата на IHF во состав: Франтишек Таборски, Пол Ландур, Золтан Марчинка и Дитрих Шпате.

Share