hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Рутенка посилен од босанците, нов пораз на Русија

Presidents Cup Belarus vs Bosnia and Herzegovina 150126Qatar 2015 M71 BLR vs BIH- B2 1469A xlarge

Со 9 гола на Сергеј Рутенка, Белорусија ја совлада Босна и Херцеговина и ќе се бори за 17 место на светското првенство. Таму в среда ривал ќе им биде Чешка, која во драматичен меч беше подобра од Русија. Здрахала со 8 и Јурка со 7 гола беа најдобри во победничката селекција. Утре за 21 место ќе се борат Саудиска Арабија, која денес ја забележа првата победа на турнирот и Иран, а „фенерот„ ќе се обидат да го избегнат Чиле и Алжир.

Президент Куп

Мечеви за пласман од 17 до 20 место

Белорусија - БиХ 37:29 (20:16)
Чешка - Русија 32:30 (16:15)

Мечеви за пласман од 21 до 24 место

Чиле - Иран 31:32 (15:17)
Алжир - Саудиска Арабија 25:27 (14:12)

Share