hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

logo-live-scores1

Скоро секогаш Македонија стартувала со победа на Мундијалите

mkrakomet

Македонија често добро стартувала на Светските првенства. Од пет натпревари на отворањето на групната фаза, македонските ракометари извојувале четири победи и само еднаш загубиле.

Дури трипати наш противник на стартот бил Тунис, единствената селекција која не совладала на дебито, во Вараждин пред десет години.

  • 1999 – Македонија – Саудиска Арабија 28-21

  • 2009 – Македонија – Тунис 24-25

  • 2013 – Македонија – Чиле 30-28

  • 2015 – Македонија – Тунис 33-25

  • 2017 – Македонија – Тунис 34-30

Натпреварот Македонија - Јапонија се игра денес од 15:30 часот.