hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Јуркиевич го пропушта европското првенство?

jurkievic 2

Нов малер за репрезентацијата на Полска во пресрет на шампионатот на Европа, кој ќе се одржи токму во оваа земја во јануари следната година. Имено, бившиот соиграч на Кирил Лазаров од периодот минат во Атлетико Мадрид, Мариуш Јуркиевич, најверојатно ќе го пропушти големиот собир. Левиот бек на Киелце има дополнителни компликации со повредата на коленото и е во големо исчекување. Јуркевич имаше операција на лигаментите на левото коленото, но во периодот на рехабилитацијата доби воспаление што донесе дополнителни компликации.

Повеќе...

Станиќ ќе брани за Србија на евро-шампионатот во Полска

sp-stanic

Дарко Станиќ реши повторно да настапува за ракометаната репрезентација на Србија. Како што пренесува „Спортски журнал" , селекторот Дејан Периќ се договорил со Станиќ тој да биде во тимот кој ќе настапи на ЕП во Полска.„Разговаравме конкретно и долго.

Повеќе...

Дербито за Веспрем, „лавовите“ со реванш за ПИК Сегедин за ланската година

vesprem - kiel

Во групата Б од Лигата на шампионите, лидерот во Бундеслигата Рајн-Ловен Некер го совлада унгарскиот ПИК Сегедин со 30:25 (13:13).
Шмид, со 7 гола, и Генсхајмер и Рејнкинд со по 6, беа најдобри кај „лавовите" , додека Балог и Бомбач, со по 5 гола, се истакнаа во тимот на Пик Сегед. Дербито на петтото коло во рамките на групата А и припадна на екипата на Веспрем.

Повеќе...

Страдаше менискусот од коленото на најдобриот лански стрелец во ASOBAL

barcelona-buscara-final-copa-ante-puente-genil-1431604408237

ASOBAL лигашот, Анхел Хименез, кој е нареден противник на Барселона во натпревар за бодови, ќе мора да се снаоѓа 30-40 дена без најдобриот клубски стрелец, Хуан Антонио Васкез. Тој го повреди коленото во Логроњо, во натпреварот од шестото коло против Натурхаус Ла Роха, кој неговата екипа го загуби со 37:31.

Повеќе...

Словакот Штохл ќе го менува Станиќ во Рајн Ловен Некер

STOHL

Откако Дарко Станиќ го напушти лидерот во Бундеслигата, Рајн Ловен Некар, управата на германскиот тим, веднаш најде негова квалитетна замена. Новиот голман и алтернатива на Апелгрин е Ричард Штохл, словачкиот интернационалец со големо искуство.

Повеќе...

Омејер најавува ракометна пензија во домашниот Мундијал во 2017 година

omeyer 4

Големиот ас на голот на ПСЖ и француската репрезентација, Тјери Омејер ќе и стави крај на богатата репрезентативна кариера. Тој последен пат репрезентативниот дрес ќе го носи на Мундијалот во 2017 година, на кој домаќин е токму Франција.

Повеќе...

ВИДЕО: Како Карабатиќ обелодени дека ќе стане татко?

Geraldine-Pillet-et-Nikola-Karabatic

Најдобриот ракометар на последниот мундијал, Никола Карабатиќ, кој сезонава игра во ПСЖ, на оргинален начин преку социјалните мрежи ја соопшти веста дека ќе стане татко. Тој подолго време е во врска со Џералдин Пије.

Повеќе...

Валтер си заминува од Баја Маре?

walter 1

Својата последна средба романскиот првак, Баја Маре ја одигра без својот дански тренер Ларс Валтер, кој замина со семејството во Данска. Според информациите на романскиот "Про Спорт", Валтер е вознемирен и од посетата на обвинителите во клубот, како и од целата ситуација, по големата афера што го тресе Букурешт.

Повеќе...

По три порази, Дениќ доби отказ во Марибор

denic 2

Борис Дениќ не е повеќе тренер на Марибор, откако доби отказ по лошиот старт во првенството на Словенија, каде нанижа три порази. "Му благодариме на Борис за вложениот труд и енергија. Меѓутоа лошите резултати на почетокот на сезоната не натераа да направиме промени.

Повеќе...

Слепото црево пак го мачи Игропуло: Нови две-три недели пауза за Русинот

igropulo 2

Данскиот првак Колдинг Копенхаген се соочува и со дополнителни проблеми со својот ростер. Најголемото овогодишно засилување, рускиот репрезентативец Константин Игропуло, кој дојде како замена за Ким Андерсон, ќе отсуствува од натпреварите во следните неколку недели.

Повеќе...