hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Верувам во оваа група ракометари повеќе од самите што веруваат

ehf-euro-20220makedonija 1

Ден по поразот од Црна Гора и елиминацијата од Европското првенство селекторот и ракометарите имаа средба со новинарите пред хотелот во Дебрецин. Лазаров ја презеде одговорноста, но уште еднаш потврди дека верува во оваа група на ракометари.

„Идејата како треба да изгледа македонската репрезентација ја носам уште со именувањето на селекторската функција и така продолжуваме на тој пат. Вчерашниот пораз многу боли, но сакам да кажам дека тоа за кое се подготвуваме на овој европски шампионат, комплетни како што настапувавме во квалификациите, не ни успеа поради добро познатите причини како ковид-ситуацијата, повредите, итн... Не сакам да биде ова алиби, но јасно е дека не е иста оваа репрезентација без Дејан Манасков, Кире Лазаров, Стојанче Стоилов, Николче Митревски кој дојде во последен момент, без Никола Маркоски, Гоце Ојлески... И, за жал, прилагодувајќи се на ситуацијата загубивме два натпревари. Првиот го загубивме гордо, достоинствено со многу жар и борба, и можеби тоа не излажа дека можеме да дојдеме до победа над Црна Гора без многу проблеми. Но, очигледно само ја мотивиравме Црна Гора која знаеше како до целта.

По преспиената ноќ и прегледаниот натпревар синоќа увидов дека сме на добар пат. Цврсто стојам зад тоа. Прифаќам критика и прифаќаме критика затоа што и јас имам што да им кажам на играчите. Ќе разговараме и точно ќе анализираме кој, како и зошто грешел. Но, силно верувам во нив, можеби и јас повеќе верувам од нив самите. Наша, ваша и заедничка работа е да ги убедиме дека се добро затоа што само така во иднина може да ни носат успеси", смета селекторот.

Тимот кој ќе излезе на мегдан против олимписките вицешампиони е непознат, но не е исклучена можноста за промени и шанса за ракометарите кои играа помалку на првите два натпревари. Извесно е дека ќе го нема ковид-позитивниот Стоилов, но заврши изолацијата на Кизиќ, Ојлески и Младеновиќ.

Share