hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Реми како победа за Унгарија против Норвешка

rakomet mocai

Голема драматика во двата натпревари од третото коло во Б групата во Алборг. Најнапред Шпанија покажа зошто е светски првак и кога се „кршеше„ резултатот направи серија за победа против многу моќниот Исланд. Нема дилеми дека Каденас ја пронаоѓа вистинската димензија на оваа десеткована Шпанија. Посебно силно делуваше десната страна на „црвената фурија„ каде Македа со 7 и Томас со 5 гола беа клуч на успехот.

Повеќе...

Унгарија прв наш противник во втората групна фаза

mkd-101710

По ремито на Унгарија и Норвешка (26:26) познати се сите наши противници во втората фаза која пак ќе ја играме во Хернинг и сите наши противници се репрезентации со кои сме играле до сега. Унгарија е првиот наш противник, па следува Исланд и за крај светскиот првак Шпанија. Со сите три репрезентации никогаш не сме славеле на неутрален терен, а Исланд и Унгарија сме ги совладале во нашата земја.

Повеќе...

Благодариме Данска, во втората фаза пренесуваме два бода

1012364 471828769587965 645867074 n

Со големо нетрпение го очекувавме расплетот на мечот Данска - Чешка со кој што заврши групната фаза во Хернинг. Победата на данската репрезентација ни беше добредојдена, бидејќи пренесуваме два бода во наредната фаза (33:29). Мечот беше дуел на титаните, Хансен против Јиха и инвидуалните квалитети на овие два ракометари во многу нешта го одредоа текот на мечот.

Повеќе...

Миркуловски: „Пред срцето паѓаат многу ривали„

mirkulobskio 5

Кога најмногу требаше Филип Миркуловски ја превзеде одговорноста и во клучната фаза погодуваше, изнудуваше исклучувања и седмерци. Така и треба да се игра за националната репрезентација, а ракометарот на Металург само ни потврди дека кога оваа репрезентација игра со срце можат да паднат и на хартија поквалитетни репрезенентации:

Повеќе...

ФОТО: Напред Данска, па потоа одмор

rakden

Иако по стресниот натпревар со Австрија некој би побрзал да се одмори и ментално и физички, нашите ракометари добро знаат колку значаен за иднината на нашето европско првенство е мечот на Данска со Чешка. Затоа голем дел од ракометарите, Никола и Велко Марковски, Стоилов, Миркуловски, Златко Мојсоски и директорот на репрезентацијата Стевче Алушовски останаа во „Јуске Банк Боксен„ арената да навиваат за Данска, како би пренеле два а не само еден бод, како што би било ако Чешка забележи победа.

Повеќе...

ВИДЕО: Мукаетов: „Секоја чест за ракометарите„

mukaetov 2

Многу емоции, задоволство и андреналин ги држеше нашите ракометари, навивачи, па и првите луѓе на федерацијата. Така и претседателот Живко Муакетов со серија на комплименти на адреса на ракометарите ни се обрати:

Повеќе...

Израмнет вториот најдобар резултат на европските првенства

danska rakomet

Победата против Австрија од 22:21 е петтата наша победа на европските првенства и со тоа најмалку е израмнет вториот најдобар резултат, 12 место од европското првенство во Италија 1998 година. Нема дилеми дека секој шампионат има своја тежина и секој резултат своја вредност, но веќе е остварена почетната цел во Данска.

Повеќе...

Кире и Борко ни ја донесоа втората фаза

kire-AUT-naslovna

Европско првенство - А група (3 коло)

Македонија - Австрија 22:21 (12:10)

Со Никола Марковски во официјалниот протокот на местото на повредениот Стојчески, Македонија со ведрина го дочека соочувањето со Австрија на исландскиот селектор Патрекур Јоханесон. Нашиот голман Борко Ристовски одлично го отвори мечот, со две интервенции на австриските ракометари. Уште во третата минута австријците отидоа два пати прегрубо и заработија две исклучувања за Колар и Вагесрајтер.

Повеќе...

Фелсер место Еделмилер кај австријците

joh

Ако во нашиот табор принудна беше замената на Никола Марковски на местото на повредениот Никола Стојчески, австријците исто така менуваат, но веројатно од тактички карактер.

Повеќе...

Hummel: „Да се има звезда како Лазаров во нашиот тим е фантастично„

hummel 2

Големиот ракометен бренд Hummel не пропушта ни најмал детал од европското првенство кое е во срцето на нивниот најсилен пазар. Дирекцијата во Архус со внимание го следи секој меч, посебно мечевите на нивните „модели„. Лазаров, Хансен и Нарцис се најголеми звезди кои ја носат опремата на Hummel, а на овој турнир играат со ново проектираните жолти патики. Маркетинг директорот Кристине Норден со задоволство говореше за проектот на Hummel и значењето на нашата ракометна звезда Кирил Лазаров за нивната компанија:

Повеќе...