hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Исланд не сме го совладале од јуни 2008 година

19

Како и против Унгарија, така и против Исланд не се сеќаваме многу на позитивни натпревари, а често сме играле против нив. Тоа е најмалата земја со која сме играле на големо натпреварување, минатата година во Шпанија, а најчесто сме играле во бараж мечеви за пласман на европско и светско првенство.

Во пријатени сеќавања ни се само двата меча (посебно оној во Скопје) во квалификациите за светското првенство во Хрватска 2009 година. Тогаш победата од +8 на домашен терен беше доволна за да се пласираме за прв пат по скоро една деценија на едно големо натпреварување. Од тогаш имаме порази на четири меча и без победа сме против Исланд скоро пет и пол години.

Квалификации за ЕП - Хрватска 1999 година

Исланд - Македонија 32:23
Македонија - Исланд 32:23

Квалификации за СП - Франција 2001 година

Македонија - Исланд 25:26
Исланд - Македонија 38:22

Квалификации за СП - Португалија 2003 година

Македонија - Исланд 30:35
Исланд - Македонија 33:28

Квалификации за СП - Хрватска 2008 година

Македонија - Исланд 34:26
Исланд - Македонија 30:24

Квалификации за ЕП - Австрија 2010 година
Македонија - Исланд 26:29
Исланд - Македонија 34:26

Светско првенство - Шпанија 2013 година
Македонија - Исланд 19:23

Share