hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ФОТО: Магнус Висландер предизвика внимание во Архус

vest1

Најдобриот шведски ракометар на сите времиња и еден од најдобрите светски ракометари Магнус Висландер, за прв пат се појави во Архус, откако шведската репрезентација се пресели од Копенхаген близу 200 километри јужно. Тој веќе неколку години работи како коментатор на шведското радио и професионално си ја извршуваше својата задача за мечот Шведска - Русија.

vest2

Висландер како ракометар неколку пати го освојуваше европското првенство со Шведска на Матс Јохансон, а како радио коментатор им донесе среќа на швеѓаните да освојат медал само на олимписките игри во Лондон (сребрен медал). Сега веројатно ќе им треба чудо и две победи против Полска и Франција за пласман во полуфиналето и борба за медали во Данска.

Share