hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Познати потенцијалните наши ривали за баражот за Катар

Kire-so-danska-615x400

По завршувањето на првата фаза на европското првенство се искристализираа и двете квалитативни групи на репрезентации за мундијалот во Катар кој ќе се одржи од 17 до 31 јануари наредната година. Македонија може да добие еден од трите ривали од овој шампионат или шест селекции кои не обезбедија „билет„ за Данска.

Првите три најдобро пласирани од ова првенство и Шпанија како светски првак имаат обезбедено директен пласман.

Носители:
Репрезентациите кои ќе се класифицираат од 4 до 12 место на европското првенство во Данска.

Неносители:
Чешка, Црна Гора, Норвешка, Германија, Грција, Б и Х, Романија, Словенија, Литванија

Во оваа група на репрезентации одскокнува Германија која веројатно никоја репрезентација од групата на носители не ја посакуваат. Ждрепката за бараж мечевите планирана е за последниот ден на европското првенство, на 26 јануари.

Share